Pet shop Mona

Shop

Posts by " pet shop mona "

дентална нега за куче

Како да започнете да ги четкате забите на вашето куче. Дентална нега за куче.

Дали знаете како правилно да се грижите за здравјето на забите на вашето куче? Повеќето сопствениците на кучиња не се свесни дека оралната нега е многу важна, и како тоа да го направат. Според истражувањата, околу 80% од кучињата развиваат некаква забна болест, особено заболување на непцата на возраст од...

гастроинтестинална храна за мачки. гастроинтестинални проблеми кај мачките

Симптоми на гастроинтестинални заболувања кај мачките, гастроинтестинална храна за мачки?

Клинички знаци за гастроинтестинални проблеми. Гастроентеритис кај мачките е воспаление на гастроинтестиналниот тракт (желудникот и цревата). Може да биде предизвикана од инфекција со бактерии, вируси, паразити, или дури и нова храна. Состојбата често предизвикува абдоминална болка, дијареа, повраќање и други клинички знаци кај мачките. Вообичаени знаци на гастроинтестинални заболувања кај мачки...

Најдобриот водич за одржување на вашето домашно милениче хидрирано во лето

Најдобриот водич за одржување на вашето домашно милениче хидрирано во летоБидејќи температурата се зголемува во текот на летните месеци, од клучно значење е да се посвети дополнително внимание на потребите за хидратација на нашите крзнени пријатели. Правилната хидратација е од суштинско значење за одржување на целокупното здравје и благосостојба...

Годишен одмор и вашата мачка. Дали треба да ја оставите вашата мачка сама дома или да се одлучите за пансион?

Мачките ретко се носат на одмор од очигледни причини, тоа е можно, но не е вообичаено. Повеќето мачки не уживаат во патувањето, а камоли во промената на домашната средината, и затоа најчесто се оставаат дома. Но кои се вашите опции…и што треба да знаеме.Опција #1:  Оставање на вашата мачка...

7 совети за вас и вашето куче на плажа

Летото значи забава на сонце, па зошто да не го поминето со вашето куче? Одморите на плажа даваат многу можности да се опуштите, и да поминете драгоцено време со вашето милениче. За да се осигурате дека вашиот одмор на плажа е пријатен и за вас и за вашето куче, прочитајте ги...

Интересни факти за мачки

Нашите крзнени мали пријатели – мачки понекогаш се мистерија, но еве неколку факти што ги знаеме за нив:Куќната мачка е генетски 95,6% тигар.Додека ние луѓето имаме 206 коски, мачките во просек имаат 244. Бројката се движи помеѓу 230-250 во зависност од тоа колку е долга опашката на мачката и...

“Насмевка!” Како да направите совршена слика од вашето куче

Секое куче е уникатно и, во очите на секој „родител на домашно милениче“, најубавото животно што некогаш прошетало по земјата. Токму така треба да биде, но како да го доловите тој дух, таа личност, тоа „нешто посебно“ за вашето куче на фотографија што секогаш ќе ја цените?Техниките за правење...

Kако да ја обучите вашата мачка да го користи својот тоалет

Мачките имаат природен инстинкт да го закопаат својот отпад, но младите мачки можеби нема веднаш да го препознаат соодветното место за тоа. Затоа, ќе им биде потребна ваша помош.Како да започнете со обука?Прв чекор е да ја ставите кутијата во мирна област од вашиот дом, подалеку од други животни...

16 неверојатни факти за кучиња кои веројатно не сте ги знаеле

Дали мислите дека знаете се за кучињата? Погледнете ги овие 23 интересни факти кои можеби никогаш не сте ги слушнале: Кучињата имаат чувство за време. Докажано е дека ја знаат разликата помеѓу еден час и пет. Можат да предвидат идни настани, како што е редовното време на прошетка.Вашето куче е...